Поліфлорні сорти меду

Більшість сортів медів помірних широт є поліфлорними. Тобто при зборі нектару бджоли використовують різні сорти рослин медоносів. Про рослини медоноси їх види та можливості використання в озелененні ми ще напишемо. Про незвичайні для помірних широт букети медів теж поділимося інформацією. А поки детально розглянемо можливості варіантів поліфлорних медів в умовах Прикарпаття в рівнинній частині з домінуванням сільськогосподарських угідь та садів, а також погорбованих заліснених ділянок та заплавних лук.

Найбільш поширені і популярні поліфлорні сорти меду, що можна знайти у якості пропозиції на базарах, ярмарках, а також на інтернет платформах з регіону Прикарпаття є весняний травневий (відомий як майовий), луговий, або різнотрав’я та лісовий. Ще окремою групою і не кожного сезону є різновид лісового падевого меду. Це не рахуючи монофлорних сортів меду, про які ми написали тут.

Зазвичай першим медом сезону є травневий, або майовий мед. Це мед отриманий з цвітіння перших медоносів у дикій природі, садових плодових дерев. Також до рослин медодаїв цього часу застосовують слово первоцвіт. Зазвичай мається на увазі весь спектр ранніх рослин медоносів (), а не якийсь конкретний вид. Букет цього меду може бути дуже різноманітним, бо прямо залежить від часу настання та тривалості сприятливих для медозбору весняних днів. Чим раніше бджоли отримають можливість збирати нектар тим цікавіший буде букет. Часто, особливо в умовах передгірських територій, через нестабільність погоди, кількість товарного меду з цього часу невелика. Що додає йому унікальності. За умов сприятливої погоди (відсутність різких перепадів температур, затяжних дощів) збираючи пилок та нектар з ранніх видів квіткових рослин, верби, кленів, ліщини, вільхи, окремих чагарників (наприклад, глоду, кизилу) садових дерев (черешня, вишня, груша, алича, слива) додаючи присмак кульбаби та мати-й-мачухи. Якщо весна затягнулася, то можлива домішка ріпака. В цій ситуації посилюються тільки антибактеріальні властивості меду, на смак невелика домішка цієї рослини не впливає. Травневий мед традиційно вважається найкориснішим і найціннішим. В умовах різних природних та культурних ландшафтів він буде мати свій смак і аромат так як видовий склад рослин відрізняється. Зазвичай цей мед переважно швидко кристалізується в пастоподібну білу чи молочно-жовту тягучу масу, дуже ароматний та з багатим приємним післясмаком. Майовий медозбір рекомендують вживати в їжу як загальнозміцнюючий та тонізуючий засіб. Ще слід додати, що цей весняний мед має в своєму складі багато різноманітного пилку. Це збагачує збагачує його білковими сполуками, що потрібно враховувати при зберіганні, бо при високих температурах в меді можуть розвиватися дріжджі, що стає причиною збродження цього сорту меду.

Наступний по часу поліфлорний мед який отримують пасіки, якщо немає нагоди отримати монофлорний акацієвий, це луговий мед, або лугове різнотрав’я. Тут джерелом нектару є велике різноманіття лугових трав та рослин з культурних сіножатей. Деякі власники великих пасік додатково підсівають конюшину, люцерну, фацелію та інші медоноси. До них додаються рослини, які вважаються бур’янами і ростуть повсюдно в населених пунктах, такі як буркун, глуха та собача кропива, синяк, конюшина, шавлія, різні види волошки, яснотка, мишачий горошок,будяк, осот, дика гірчиця, суріпка, золотарник. Особливо цікавим є смак різнотрав’я отриманий з природних лучних угруповань з доданням чебрецю, шавлії, різних видів лучних конюшин та волошки. Цікаве рослинне різноманіття лучних, заболочених заплав дає змогу формувати різноманітні смакові відтінки. Мед з лугового різнотрав’я залежно від погодних умов буде більш світлим, ніж темним і зазвичай швидко кристалізується. Цей сорт меду може мати домішки сільськогосподарський культур таких як ріпак, соняшник чи гречка. В такому випадку ці культури домінуватимуть у букеті.

Часто з лугове різнотрав’я домішується квітучими лісовими деревами (акацієві, липи) чагарниками, такими як ожина, малина та лісовими квітковими рослинами наприклад такими як іван-чай. У будь-якому разі цей літній мед може мати широкий спектр смаків і відтінків, є справжнім літнім дарунком для здоров’я.

Корисний цей мед своїм багатим смаком, для людей з слабким імунітетом, фізичним та розумовим навантаженням та для підтримання організму в тонусі.

Більш насичений по кольору та більш сильними вираженим маком є мед з домінуванням лісових медодаїв. Пасіка Івана Запухляка має один з точків саме в такому місці, де збір з лісових рослин суттєво домінує над луговим. Лісові медодаї це глід, дика черешня, черемха, явір, липа, а також малина, ожина, крушина, чорниця. На зрубах, де відновлюється ліс це зарості іван-чаю, вересу та ще цілий букет лісових квіткових рослин. Особливість лісового меду темний на колір, насичений смак, він довго не кристалізується.

Ще однією особливістю лісових медодаїв при сприятливих умовах (не кожного року) є можливість отримання падевого меду. Який ще більш темний, густий та насичений, ніж звичайний лісовий. Падь це цукристі продукти життєдіяльності, які виділяють деякі комахи та рослини при перепадах температур. Зібрана бджолами падь переробляється на багатий мінеральними речовини та вітамінами мед. Він має лікувальні властивості та корисний людям з хронічними хворобами горла та органів дихання, шлунку та кишківника. Виводить токсини та радіонукліди. Однак перед вживанням цього сорту слід перевірити наявність алергічної реакції, а також брати до уваги його калорійність. Падевий лісовий мед відрізняється особливою тягучістю, насиченим солодким смаком та слабо вираженим ароматом.

Принагідно хочемо зауважити, що лісовий мед не має нічого спільного з чисельно присутніми на торгових майданчиках сортами так званого “хвойного меду”. Хвойні породи належать до рослин, які не мають квіток (привіт критичному мисленню), тому не можуть утворювати нектар. Якщо ялиця медує падю, то це темний майже чорний мед, а не цукровий сироп із гілочкою хвої всередині.

Поліфлорні меди переважають у пропозиції товарного меду. Високий відсоток дикорослих трав, чагарників у медозборі пасіки дає можливість отримати дуже приємні на смак сорти меду. Зазвичай ранні поліфлорні сорти мають менш насичені смаки і кольорове забарвлення, ніж літнє різнотрав’я чи серпневий медозбір.

Пасіка Івана Запухляка радить вам краще розсмакувати сорти меду та вибрати той сорт, який Вам до вподоби. Наша матковивідна пасіка в липні-серпні має зазвичай пропозиції з цікавими букетами. Також частину відкачаного меду ми фасуємо у невелику за ємністю скляну тару для проби чи медового сувеніру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *